مشاوره و کوچینگ تحصیلی

انتظارات مجموعۀ سوخت مغز در این درس

از دوستان و همراهان سوخت مغز انتظار داریم در پایان این درس:

۱- با مفهوم کوچینگ آشنا شوند.

۲- وظایف یک کوچ تحصیلی را بیان کنند.

۳- دلایل نیاز هر دانش ­آموز به کوچ را درک کنند.

کوچینگ چیست؟

راهبر آرزوها…

کوچینگ مجموعه مهارت ­هایی است که به شما کمک می­ کند از نقطه ­ای که در آن قرار گرفته­ اید، به نقطه­ ای برسید که همیشه دوست داشته ­اید به آنجا برسید.

 

نقشۀ راهنما…

کوچینگ به شما کمک می­ کند:

۱) اهدافی برای خود مشخص کنید.

۲) اهداف خود را اولویت ­بندی کنید.

۳) برای رسیدن به اهداف خود برنامه­ ریزی کنید.

۴) و در نهایت برای کسب این اهداف دست به اقدام مفید بزنید.

 

تعلیم ­دهندۀ رانندگی به مقصد اهداف بزرگ…

کوچینگ را می ­توان به رانندگی تشبیه کرد. رانندگی یک مهارت است که برای فراگیری آن به تمرین ­های مداوم نیاز دارید، امّا به محض آن که این مهارت در ذهن شما نهادینه شد دیگر هیچ گاه آن را از یاد نخواهید برد. کوچ تحصیلی دقیقأ این مهارت به شما آموزش خواهد داد.

 

آزادی عمل…

به علاوه این شما هستید که تصمیم می­ گیرید از این مهارت در چه زمینه­ ای بهره بگیرید:

 • زندگی شخصی
 • محیط کار
 • تحصیل
 • و یا هر حیطه دیگری که خودتان صلاح می­ دانید.

 

تاریخچه کوچینگ تحصیلی

 •  پیشینۀ کوچینگ تحصیلی به دانشگاه‌­های انگلیس به ویژه دانشگاه آکسفورد برمی‌گردد.
 •  از اواخر قرن نوزدهم در این دانشگاه‌­ها عدّه‌ای از دانشجویان سال بالاتر یا مقطع تحصیلات تکمیلی به عنوان مربّی mentor در کنار دانشجویان تازه‌وارد قرار می‌گرفتند.
 •  دانشجویان می‌توانستند در محیط خوابگاه دانشجویی یا دانشگاه با مربّی خود در ارتباط باشند و سؤالات درسی‌شان را از او بپرسند.

 

تفاوت mentor با coach

  mentoringبه قدری محبوب شد که خود به خود یک شاخه حرفه‌ای مجزا تبدیل گشت امروزه استفاده از مربّی به مفهوم منتور نه ‌تنها در کالج‌ها و دانشگاه‌ها؛ بلکه در سازمان‌ها نیز رواج یافته است. با توسعه مفهوم کوچینگ از اوایل دهه ۱۹۷۰، کوچینگ تحصیلی نیز تا اندازه‌ای از منتورینگ فاصله گرفت.

      تا پیش از این، منتور تحصیلی صرفاً معطوف به مطالب درسی تخصّصی رشته‌ای بود که مربّی و دانشجو هر دو در آن تخصص داشتند.

      امّا کوچینگ تحصیلی از این مفهوم فراتر رفت و خدمات بیشتری را در برگرفت. این نیاز از آنجا احساس شد که برخی از دانشجویان در زمینۀ فهم مطالب درسی رشته خود مشکلی نداشتند امّا با مشکلات دیگری نظیر: استرس، تمرکز پایین، بهره‌ور نبودن زمان مطالعه، سردرگمی و بی‌انگیزگی مواجه می‌شدند.

 

کوچینگ تحصیلی چیست؟

۱) کوچینگ تحصیلی Study Coach شاخۀ جدیدی از کوچینگ است که مورد استقبال محصّلین، دانشجویان و دانش­ پذیران قرار گرفته است.

۲) ابزاری بسیار مؤثر برای به دست آوردن توانایی­  کنترل استرس، مدیریت زمان و ایجاد انگیزه، برنامه­ ریزی و هدف­ گذاری تحصیلی است.

۳) یک پروسۀ فعّال است که بر همکاری کوچ (مربّی) و شخص در حال تحصیل تمرکز دارد.

 

      امروزه بخش عمده ­ای از زندگی جوانان و نوجوانان درحالی سپری می­شود که مشغول به تحصیل هستند. لذا برخورداری از توانایی­ هایی زیر حائز اهمیت است که در کوچینگ تحصیلی با آن آشنا خواهند شد:

 •  برنامه­ ریزی تحصیلی
 •  مدیریت زمان
 •  هدف­ گذاری
 •  تصمیم­ گیری برای آینده

 

چرا باید به کوچ تحصیلی مراجعه  کنم؟

اکثر ما تا به حال حدّاقل یک­بار به مشاوران تحصیلی مراجعه کرده ­ایم. در این مراجعات مشاور محترم سؤالاتی در مورد وضعیت تحصیلی می ­پرسد و نقاط ضعف و قوّت را در دروس مختلف پیدا می­ کند و بر اساس این نقاط ضعف و قوّت برنامۀ مطالعه درسی را ارائه می ­کند.

      ما هم به منزل می­ رویم اما مطمئن نیستیم بتوانیم این برنامه را دقیق و مو به مو اجرا کنیم یا اینکه اصلأ این برنامۀ پیشنهادی به درد ما می­خورد یا نه. حتّی در اکثر اوقات بعد از چند روز مطالعه طبق برنامه به این نتیجه می­ رسیم که من اصلأ به درد این کار نمی­خورم و هرگز نمی­ توانم دانش آموز موفّقی باشم.

      ما در کوچینگ تحصیلی دانش­ آموزان را از پایه می ­سازیم در واقع خشت اوّل را اصولی بنا می­ کنیم و یکی یکی خشت های بعدی را روش قرار خواهیم داد.

      اولین قدم در مسیر موفقیت داشتن طرز فکر درسته و از اون طرف بیشتر شکست ­ها حاصل طرز تفّکر نادرسته. پس ابتدا باید طرز فکر هر فرد رو اصلاح کنیم یعنی به خودباوری، اعتماد بنفس، اطمینان خاطر ( البته نه کاذب) برسه و در نهایت آمادۀ حرکت بشه.

 

آرمان­ کوچ تحصیلی…

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می ­دهد یک دانش ­آموز برای یافتن شهر آرمانی اهدافش به یک کوچ تحصیلی نیازمند است پس وظایف کوچ تحصیلی به شرح زیر است:

ساخت زیربنای محکم و اساسی

ما در کوچینگ تحصیلی دانش ­آموزان را از پایه می­ سازیم. در واقع خشت اول را تراز و صاف می ­گذاریم و یکی یکی خشت های بعدی را روی آن قرار می­ دهیم.

ایجاد تفکّر مثبت و سازنده

اولین قدم در مسیر موفقیت داشتن طرز فکر درست و سازنده است و از طرف دیگر بیشتر شکست ­ها حاصل طرز تفکر نادرسته و منفی است. پس ابتدا باید طرز فکر هر فرد رو اصلاح کنیم یعنی به خودباوری، اعتماد بنفس، اطمینان خاطر ( البته نه کاذب) برسه و در نهایت آماده حرکت بشه.

تلاش در راستای هدف­سازی

در کشور ایران ۹۷ درصد از مردم یا اصلأ هدفی در زندگی ندارند و یا هدف درستی رو انتخاب نکردند و نتیجۀ آن سردرگمی، خمودی، اهمال­کاری و نداشتن انگیزه در افراد جامعه شده است.

      اگر از دانش ­آموزان سؤال کنیم که هدفتون از درس خوندن چیه؟ بالای ۹۰ درصد پاسخ­ها اینجوریه: دوست دارم یه دانشگاه خوب و یه رشتۀ خوب قبول بشم. مثل اینکه که از فردی که داره میره مسافرت بپرسیم کجا می خوای بری؟ بگه نمی­ دونم میخوام برم یه شهر خوش آب و هوا.

      پس قدم بعدی این است که اصلأ بدانیم به کجا می­ خواهیم برسیم و این مقصد( هدف) باید ویژگی­ هایی داشته باشد. مثلأ: کاملا واضح، روشن و همراه با جزئیات باشد که کوچ به این مسیر روشنایی می­ بخشد.

 

بهترین مسیر برای رسیدن به آرمان­شهر اهداف تحصیلی…

اکثر ما در زندگی برنامه ­ریزی کردیم، امّا در حین اجرای برنامه ناگهان اتفاقی افتاده که چند ساعت یا چند روز نتونستیم برنامه مون رو اجرا کنیم. خب حالا بعد از اون چه اتفاقی میافته؟

     فکر می ­کنیم که برنامه ­ریزی اصلأ به درد ما نمی ­خوره و اصطلاحأ برنامه­ ریزی برای از ما بهترون هست. فقط و فقط به این دلیل که یک­بار برنامه ­ریزی­ ناقصی انجام دادیم، اصول برنامه ­ریزی رو رعایت نکردیم و نتونستیم به برنامه پایبند باشیم و دقیق اجراش کنیم.

      پس همون­طور که مشخصه قدم بعدی برنامه­ ریزی علمی است و مهم­تر از همه دزدهای زمان رو بشناسیم تا بتونیم زمان رو مدیریت کنیم و از زمانی که در اختیار داریم برای اجرایی کردن اهدافمون بهترین و بیش­ترین استفاده رو ببریم.

 

بهترین عملکرد در راستای رسیدن به آرمان­شهر اهداف تحصیلی…

متأسفانه در ایران مردم با مشکلات روحی، ذهنی و جسمی زیادی درگیر هستند که مربوط به سبک زندگی نادرست ما ایرانیان است. عملکرد روتین صبحگاهی و شبانه، خواب نامنظّم، عدم انجام فعالیت بدنی و از همه مهمتر تغذیۀ نامناسب باعث سستی، خمودی، اهمال­کاری و درنهایت عملکرد ضعیف و بازدهی کم ما ایرانی ­ها شده است.

       فردی که بدنبال رسیدن به اهداف خود و کسب موفّقیت است باید به جزء جزء امور زندگی خود دقّت کند و عادت­ های خوب را در خود پرورش دهد. یک فرد موفق برای هر لحظه از زندگی خود برنامه دارد.

      قبول دارم که ساخت هر عادتی ابتدا کمی دشوار به نظر می رسد امّا هرکسی که قدم در این مسیر نهاده اذعان دارد که بعد از ساخت عادت­ های خوب روزانه، به انسانی پرانرژی و شاد تبدیل شده است و زندگی بسیار لذّت بخشی را تجربه کرده است.

      پس قدم بعدی در مسیر موفقیت ساخت عادت های خوب روزانه و داشتن روتین صبحگاهی، روزانه و شبانه است تا بتوانیم با بهترین عملکرد و بیشترین بازدهی، با انرژی برنامه ­ها را اجرا کنیم و به اهدافمان برسیم که همان موفقیت بزرگ است.

 

آرمان­شهر نهایی…

 •  بهبود دیدگاه نسبت به زندگی و تحصیل
 •  افزایش انگیزه در تحقّق اهداف
 •  کسب مهات مسئولیت­ پذیری
 •  مدیریت زمان
 •  کاهش استرس، آشفتگی ذهنی و نگرانی
 •  تمرکز بیشتر بر امور مهم زندگی
 •  شناخت بهترین راهکارهای مطالعه
 •  پیشرفت اختصاصی در دروس برای هر فرد

 

دلیل شکست در رسیدن به آرمان­شهر اهداف تحصیلی…

Mind set  منفی و مخرّب

ما اگر به درستی هدف­ گذاری و برنامه ­ریزی کنیم و حتّی برنامۀ تحصیلی را مو به مو اجرا کنیم امّا ته ذهنمون این تفکّر وجود داشته باشد که: من نمی ­تونم، دانش­آموزای دیگه قوی­تر از من هستند، من خنگم و …. مطمئنأ به هیچ موفّقیتی دست پیدا نمی­ کنیم چون بدون شک این افکار منفی و مخرّب ما رو از پا در میاره و دیر یا زود زمین­ گیر خواهیم شد.

 

گام بعدی…

برای این­که با همراهی کوچ تحصیلی عملکرد بهتری در دروس و امتحانات خود داشته باشید با مشاوران حرفه ­ای ما در این زمینه همراه باشید و موفقیت خویش را تضمین کنید.

 

بسته ها
خدمات
هفتگی ماهانه سالانه VIP
تحلیل آزمون های قبلی
تحلیل وضعیت تحصیلی
تعیین نقاط قوت و ضعف
برنامه ریزی هفتگی
مشاوره حضوری
مشاوره تلفنی
پشتیبانی

تحلیل رایگان آزمون ها

در طول دوره

شرکت در سمینارهای

سوخت مغز به صورت رایگان

تخفیف ۴۰ درصدی برای ثبت نام در دوره های سوخت مغز
قیمت ۳۹/۰۰۰ تومان ۹۹/۰۰۰ تومان ۹۹۰/۰۰۰ تومان

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت مشاوره با شماره تماس ۳۸۲۱۵۲۱۰-۰۳۵ یا ۰۹۰۱۶۷۹۱۱۱۰ تماس حاصل کنید.